AMPRNet – niezależna sieć komputerowa. Alternatywa dla internetu.

Posted: Styczeń 22, 2012 in Komputery i Internet
Tagi: , , , , , , ,

Do korzystania z AMPRNet’u wystarczy nawet mały radiotelefon połączony z komputerem i odpowiedni soft. Jest to znakomita alternatywa dla dzisiejszego Internetu, jeśli w życie wejdą ustawy ACTA, SOPA, PIPA.

Jest to niezależna sieć, w której jesteś całkowicie anonimowy, ponieważ nie musisz podpisywać umowy z jakimkolwiek providerem, co z tym żadna firma ani żadne służby specjalne nie mają Twoich danych.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/AMPRNet

AMPRNet (AMateur Packet Radio Network) – zbudowana przez krótkofalowców amatorska sieć komputerowa połączona z radiostacjami. Inne nazwy tej sieci to IPv4 Network 44/8 i Network 44.

Krótkofalarstwo używało już protokołu TCP/IP w sieci Packet Radio długo przed pojawieniem się publicznego internetu. Klasa A 44 DNS posiada zarezerwowane ponad 16,7 milionów adresów IP przeznaczonych dla radioamatorów na całym świecie, nastąpiło to w latach siedemdziesiątych dzięki staraniom Hanka Magnuski’ego, kiedy internet był jeszcze w powijakach.

AMPRNet jest związany łączami (linkami) z siecią Packet Radio. Z powodu ograniczeń szerokości pasma radiowego, linki zwykle ograniczone są do maksimum 9600 bodów, najczęściej 1200 bd na VHF i UHF oraz 300 bd na KF. AMPRNet w pełni obsługuje TCP/IP uwzględniając obsługę protokołów FTP, Telnet, Ping, Finger i HTTP. Ostatnio AMPRNet zyskał szybkość połączenia radiowego do 108 Mbit/s używając protokołu HSMM.

Adresy IP w tym bloku (A 44) zawierają się w przedziale 44.0.0.0/8 i są dostępne dla każdego licencjonowanego krótkofalowca. Adresy przypisywane są przez koordynatorów wolontariuszy i są routowane przez internet.

Sieć AMPRNet używa domen drugiego poziomu ampr.org , które dostępne są dla krótkofalowców chcących zarejestrować i uruchomić swoje hosty lub do innych celów związanych z amatorskimi systemami komputerowymi.

Reklamy
Komentarze
  1. lukasz pisze:

    jakim prawem acta przywlaszcza sobie internet.do globalna siec stworzona przez ludzi i jej wlasnoscia swiata.jezeli chodzi o piractwo to niech firmy zakladaja sobie lepsze zabezpieczenia na nosniki.
    ale przede wszystkim chca nami kierowac i nas kontrolowac bo ludzie zaczynaja za duzo wiedziec.

    alternatywa internetu jest najlepsza rzecza jaka mozna zrobic w tym sprzedajnym swiecie.

  2. mniejpolityki pisze:

    ok, ale tak na prawdę to potrzeba zbudować coś na bazie tego pomysłu. Bo po co nam częstotliwosci krótkofalarskie,skoro mamy ogrom prywatnych wifi? trzeba zbudować siec opartą na tym medium. No i gdzie tu anonimowość? domena .org, IP przydzielane przez wolontariuszy?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s